تبلیغات
redapple - گلبول قرمز
 
redapple
یکشنبه 1 بهمن 1391
● تقسیم بندی گلبولهای سفید
این گلبولها در مغز استخوان ، تیموس ، گره های لنفاوی و طحال تولید می شوند گلبولهای سفید کلیه اجزای یک سلول جانوری را دارند و همه نوع فعالیتهای حیاتی را انجام می دهند. تعداد گلبولهای سفید در هر میلیمتر مکعب خون انسان در حدود هفت هزار است که در مقایسه با تعداد گلبولهای قرمز این مقدار بسیار کم است. گلبولهای سفید به دو گروه گرانولوسیت و آگرانولوسیت تقسیم می کنند.
▪ گرانولوسیتها
هسته چند قسمتی و سیتوپلاسم آنها دانه دار است و ۷۰ درصد از گلبولهای سفید خون را تشکیل می دهند. این گلبولها خاصیت بیگانه خواری دارند و به هنگام گردش در خون ، باکتریها و سایر مواد خارجی را با ایجاد پاهای کاذب و عمل فاگوسیتوز به درون خود می کشند و آنها را هضم می کنند و از بین می برند. این گلبولها همچنین می توانند از میان سلولهای پوششی جدار مویرگها عبور کرده و وارد فضای بین سلولی شوند و این عمل سلولهای سفید را دیاپدز می گویند. گرانولوسیتها به سه گروه تقسیم می شوند.
ـ نوتروفیلها
سلولهای کروی ، هسته دارای دو یا چهار لب پیوسته به هم توسط رشته های باریک است. ۱۵ ۱۲ میکرومتر قطر دارند. و کار فاگوسیتوز (ریزه خواری) جانداران میکروسکوپی را انجام می دهند.
ـ بازوفیلها
سلولهای کروی ، هسته با دو لب نامشخص و ۱۲ ۱۰ میکرومتر قطر دارند. و هیستامین که باعث التهاب بافتها می شود و هپارین که جلوگیری از تشکیل لخته می کند را آزاد می سازند.
ـ ائوزینوفیلها
سلولهای کروی ، هسته ها اغلب دو لب دارند، ۱۲ ۱۰ میکرومتر قطر دارند و مواد شیمیایی که باعث کاهش التهاب می شود ترشح می کنند و به کرمهای انگلی معینی حمله می کنند.
▪ آگرانولوسیتها
هسته نسبتا درشت و سیتوپلاسم یکنواخت دارند و شامل لنفوسیتها و مونوسیتها هستند.
ـ لنفوسیتها
سلولهای کروی با هسته گرد ، سیتوپلاسم تشکیل حلقه باریک را در اطاف هسته می دهد ۸ ۶ میکرومتر قطر دارند. لنفوسیتها در افراد بالغ حدود ۲۵ درصد از گلبولهای سفید را تشکیل می دهند. و بیشتر در دستگاه لنفاوی یافت می شوند. لنفوسیتها دو نوعند : نوع B که در مغز استخوان تولید و بالغ می شوند. اما در گره های لنفاوی جای می گیرند و نوع T که پس از ساخته شدن در مغز استخوان در تیموس مراحل رشد و نمو خود را طی می کنند.
ظاهر لنفوسیتها T , B در زیر میکروسکوپ بهم شبیه است اما فاصله های آنها متفاوت است. سلولهای B آنتی کور(پادتن) ترشح می کنند. آنتی کورها ملکولهای پروتئینی و از نوع گلوبولین ها هستند. سلولهای T بر خلاف سلولهای B در سطح فرد گیرنده های آنتی کور مانندی دارد که به کمک آنها به آنتی ژن میکروبها می چسبند. بدین ترتیب سلولهای T متحرک هستند و خود به محل عفونت یافته می روند.
ـ مونوسیتها
سلولهای کروی یا نامنظم می باشند. هسته ها گرد یا کلیدی شکل و یا نعل اسبی شکلند. نسبت به لنفوسیتها ، سیتوپلاسم بیشتری دارند. ۱۵ ۱۰ میکرومتر دارند. در خون به عنوان سلولهای فاگوسیت کننده عمل می کنند دستگاه گردش خون را ترک کرده و تبدیل به ماکروفاژها می شوند که باکتریها ، سلولهای مرده ، اجزای سلولی و بقایای درون بافتی را فاگوسیتوز می کنند در بدن بخصوص در کبد ، طحال و گره های لنفاوی یافت می شود
زندگی کاسفرھیں بڑا،سھنا،اس میں تنگدرستی بھی ھیں اس میں بیماری بھی ھیں،اس میں روشنی بھی ھیں اس میں اندھیرابھی ھیں،اس میں خوشی بھی ھیں اس میں غم بھی ھیں۔غم بھاٹ نے سےکم ھوتاھیں اوربیماری امید سے۔سیستم دفاعی بدن، قبل از تولد شکل می‌گیرد و بعد از تولد تکامل پیدا می‌کند. تعدادی از گلبول‌های سفید که بخشی در خون و بخشی دیگر در کبد و مغز استخوان جا گرفته‌ اند امروز دکتر محسن رضوی، فوق تخصص…

سیستم دفاعی بدن، قبل از تولد شکل می‌گیرد و بعد از تولد تکامل پیدا می‌کند. تعدادی از گلبول‌های سفید که بخشی در خون و بخشی دیگر در کبد و مغز استخوان جا گرفته‌ اند
امروز دکتر محسن رضوی، فوق تخصص خون و سرطان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به پرسش ما پاسخ می دهد.

سیستم دفاعی بدن، قبل از تولد شکل می‌گیرد و بعد از تولد تکامل پیدا می‌کند. تعدادی از گلبول‌های سفید که بخشی در خون و بخشی دیگر در کبد و مغز استخوان جا گرفته‌ با ورود هر عامل میکروبی و غیرمیکروبی به بدن، به دلیل واکنش سیستم دفاعی از بین می‌رود.

تعداد گلبول سفید در خون بین ۴۰۰۰ تا ۱۰ هزار در هر میلی‌متر مکعب است. گلبول‌های سفید در بدن، چند گروه با وظایف مختلف است.

مثلا گروهی علیه میکروب‌ها فعالیت کرده، یک‌سری علیه ویروس‌ها و دسته دیگر به عوامل غیرمیکروبی و مهاجم حمله می‌کند.

هرگاه یک عامل میکروبی و غیرمیکروبی وارد بدن شود، فعالیت سلول‌های دفاعی در بدن آغاز می‌شود. وقتی این فعالیت تشدید شود به بدن پیام می دهد گلبول سفید بیشتری را برای مقابله با این حمله بسازد و طی این فرآیند، گلبول های سفید افزایش پیدا می‌کند و بعد از رفع عفونت تعداد آن کاهش می‌یابد.

گاهی افزایش گلبول‌های سفید به علت عامل بیگانه مهاجم خارج از بدن نیست بلکه فضای مغز استخوان که ساختمان گلبول‌های سفید تعداد آن را تنظیم و به گردش خون تحویل می‌دهد، دچار پدیده سرطانی شده و بیش از حد گلبول سفید می‌سازد.
اگر در آزمایش خون، تعداد گلبول سفید افزایش یابد همیشه به این معنی نیست که پدیده عفونی یا سرطانی آن را تهدید می‌کند، بلکه این آزمایش‌ها باید از سوی پزشک مورد ارزیابی قرار بگیرد.
زندگی کاسفرھیں بڑا،سھنا،اس میں تنگدرستی بھی ھیں اس میں بیماری بھی ھیں،اس میں روشنی بھی ھیں اس میں اندھیرابھی ھیں،اس میں خوشی بھی ھیں اس میں غم بھی ھیں۔غم بھاٹ نے سےکم ھوتاھیں اوربیماری امید سے۔
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه