تبلیغات
redapple - نهنگ
 
redapple
سه شنبه 10 بهمن 1391

نَهَنگ یا وال (به انگلیسی: Whale)‏، پستانداری آبزی است از رده آب‌بازسانان دمی بلند دارد. پشتش پهن و گوشتالو است و زندگیش را در اقیانوس‌ها می‌گذراند، اگر او را به ساحل بیاورند آن‌قدر به او فشار می‌آید که می‌میرد. نوزاد او وقتی به دنیا بیاید بزرگ است. نهنگ هم مثل بقیه پستانداران شیر می‌مکد. بدنش مو ندارد. هنگامی که می‌خواهد نفس بکشد، از بالای سرش آب فواره می‌زند.


نام

این نام معمولاً به دو خانواده از راسته آب‌بازسانان یعنی نهنگ‌های دندان‌دار و همینطور بالنها اطلاق می‌شود.

کاربرد در متون

در متون قدیمی ادبیات فارسی، نهنگ به معنای تمساح به کار رفته است[۱]. برای اشاره به این پستاندار آبزی تنومند، همان واژهٔ ماهی به کار می‌رفته است (مانند ماهی عنبر یا داستان «یونس و ماهی»).

تغذیه

دو گروه عمده نهنگ‌ها یعنی نهنگ‌های دندان‌دار و نهنگ‌های بی‌دندان روش و رژیم‌های متفاوتی برای تغذیه دارند. نهنگ‌های دندان‌دار اغلب از ماهی و ماهی مرکب تغذیه می‌کنند. آن‌ها همچنین سخت‌پوستان دریایی را شکار می‌کنند. بعضی گونه‌ها همچون نهنگ خلبان اغلب تنها از ماهی مرکب تغذیه می‌کند. این نهنگ‌ها دارای تعداد کمتری دندان (۷ تا ۱۲ جفت در هر فک) هستند. نهنگ‌های عنبر نیز که متخصص شکار ماهی مرکبند در فک پایینی خود ۲۰ تا ۲۵ دندان در فک پایینی دارند که در فک بالایی دندان‌ها وستیجیال هستند و از درون لثه بیرون نمی‌آیند.[۲]

یکی از شناخته شده ترین روش‌های تغذیه در نهنگ‌های بی‌دندان، روشی است که با نام «شکار حبابی» شناخته می‌شود. در این روش، هر نهنگ حباب‌های هوا را در زیر دریا آزاد می‌کند و دیوارهایی از هوای بالارونده در آب پدید می‌آورد. کریل‌ها و ماهیانی که درون دیوار هوایی هستند از ترس به مرکز محدوده دایره‌شکل حبابی می‌روند و در این هنگام نهنگ با باز کردن دهان خود تعداد بسیاری از آن‌ها را در یک بار بالا آمدن از آب می‌بلعد.[۳]

رفتار

رفتارهای فرهنگ‌گونه در میان نهنگ‌ها وجود دارند. بعضی گونه‌های نهنگ دارای روش‌های پیچیده و گاه مبتکرانه‌ای برای تغذیه هستند و این رفتارها از مادر به فرزندانش منتقل می‌شود و آن‌ها آن را فرا می‌گیرند. بررسی‌ها بر روی نهنگ‌های گوژپشت خلیج مین نشان داده‌اند که روش‌های ابتکارآمیز شکار نه تنها توسط نهنگ‌ها ابداع می‌شوند، که به سرعت به دیگر نهنگ‌های دسته‌شان منتقل می‌شود.[۴]

نهنگ‌های نیزه‌ای می‌توانند با تشخیص مکان تجمع مرغان دریایی، به جایی که ماهیان و کریل‌ها تمرکز کرده‌اند بروند.[۴]

زایش و رفتار جنسی

بعضی نهنگ ها در هنگام نگهداری از بچه ها نیاز دارند تا برای تغذیه به ژرفای دریا بروند. در این هنگام، دیگر نهنگ های گروه از بچه ها مراقبت می کنند و به عبارتی «پرستاری بچه» می کنند.[۵]

شکار و وضعیت بقا

به استثنای نهنگ شکار کوتوله، همه دیگر نهنگ‌های بزرگ‌جثه قربانی شکار گسترده توسط صنعت شکار نهنگ بوده‌اند. بیش از ۲ میلیون نهنگ توسط ابزارهای پیشرفته شکار در قرن ۲۰ام شکار شدند و این باعث شد که نهنگ‌های شکار و خاکستری و قطبی تا سال ۱۹۰۰ به شدت کاهش جمعیت پیدا کنند و تا مرز انقراض پیش بروند.

با آنکه امروزه به نظر می‌آید که جمعیت بسیاری از این گونه‌ها در حال بهبود و بازیابی خود است، بعضی هنوز بسیار تهدیدپذیر باقی مانده‌اند. در میان بیشترین تهدید شده‌ها می‌توان به نهنگ شکار اطلس شمالی، نهنگ شکار آرام شمالی، جمعیت‌های نهنگ قطبی ساکن شمال اقیانوس اطلس، جمعیت‌های نهنگ خاکستری ساکن غرب اقیانوس آرام، بیشتر جمعیت‌های نهنگ آبی اشاره کرد.[۶]

در تبعید

نهنگ‌ها گاه به منظور نمایش و انجام حرکات نمایشی در جلوی بازدیدکنندگان، به پارک‌های نمایشی پستانداران دریایی برده می‌شوند. نهنگ‌هایی همچون بلوگا از پر هوادارترین نمونه‌های نهنگ در پارک‌هایی همچون سی ورلد هستند.

کنشگران محیط زیست و هواداران حقوق جانوران تاکنون پویش‌های بسیاری را در زمینه جلوگیری از بهره‌گیری نمایشی از این جانوران انجام داده‌اند. در یک نمونه از چنین اقدام‌هایی، کنشگران با ارایه شکایتی به دادگاه بهره‌کشی از نهنگ‌ها در پارک‌های آبی شهرهای اورلاندو و سن دیگو را مخالف با ماده منع بردگی در قانون اساسی آمریکا است. این مبارزه با رای دادگاه مبنی بر آنکه آن ماده درباره انسان‌ها است و نه جانوران، ناکام ماند.[۷]

جستارهای وابسته

 • ناروال
 • نهنگ سفید
 • نهنگ اسپرم
 • نهنگ قاتل
 • دلفین
 • گرازماهی
 • نهنگ گوژپشت
 • نهنگ خاکستری
 • بلوگا

  نهنگ یا وال، پستانداری آبزی است از رده آب‌بازان. او دم بلندی دارد. پشت او پهن و گوشتالو است.او زندگیش را در اقیانوس ‌ها می‌ گذراند، اگر او را به ساحل بیاورند آن ‌قدر به او فشار می ‌آید که می‌ میرد.نوزاد او وقتی به دنیا بیاید بزرگ است.نهنگ هم مثل بقیه پستانداران شیر می‌ مکد. بدن او مو ندارد. هنگامی که او می‌خواهد نفس بکشد،از بالای سرش آب فواره می ‌زند. در قرآن آمده است که یک نهنگ یونس را بلعید اما بعد او را به بیرون انداخت.
  در متون قدیمی ادبیات فارسی، نهنگ به معنای تمساح به کار رفته است. برای اشاره به این پستاندار آبزی تنومند، همان واژهٔ ماهی به کار می‌رفته است (مانند ماهی عنبر یا داستان «یونس و ماهی»).

   

  - نهنگ عنبر
  نَهَنگ عَنبَر بزرگ‌ترین نهنگ دندان‌دار می‌باشد.
  نهنگ‌های عنبر ( نام علمی : Physeter catodon) در تمام اقیانوس‌ها زندگی می‌کنند. حداکثر طول نرها ۱۸ متر (۶۰ پا) و ماده‌ها ۱۲ متر (۴۰ پا) است. غالباً رنگ آنها سیاه مایل به قهوه‌ای یا خاکستری تیره می‌باشد. سر بزرگ نهنگ عنبر، تقریباً ۳/۱ طول بدن را تشکیل می‌دهد در سر نهنگ عنبر، ماده روغنی اسپرماستی (Spermaceti) و روغن اسپرم وجود دارد که برای ساختن شمع مورد استفاده قرار می‌گیرد و روغن اسپرم به عنوان گریس یا روغن هم بکار می‌رود. نهنگ اسپرم در آبهای گرم و معتدل بسر می‌برد. نرهای بالغ در بهار به سوی آبهای سردتر شمال یا جنوب شنا می‌کنند، ولی ماده‌ها و نهنگ‌های جوان بصورت گروهی، در عرضهای جغرافیایی پائین‌تر باقی می‌مانند. نهنگ‌ها بطور عمده از سرپاور بزرگ تغذیه می‌کنند.
  نهنگ عنبر از زیرراستهٔ خاینده‌ئیان (Odontoceti)، خانواده نهنگان عنبر (Physeteridae)، سردهٔ نهنگ عنبر (Physeter) است.
  این جانوران معمولاً تا عمق ۱۰۰۰ متری پایین می‌روند و می‌توانند بیش از یک ساعت زیر آب بمانند.[۱] نهنگ‌های عنبر در سده‌های ۱۹ و ۲۰ تا حد انقراض شکار شدند. ماده روغنی به نام عنبر از روده این نهنگ بدست می‌آید که در تهیه عطر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  هرمان ملویل در کتابش با نام موبی دیک داستانی درباره صید نهنگ اسپرم نوشته است.

  - نهنگ سفید
  نهنگ سفید یا نهنگ بلوگا (نام علمی: Delphinapterus leucas) تیره ای از نهنگ‌سانان است که در آبهای نزدیک به قطب شمال می‌زید.

  نهنگ سفید یا نهنگ بلوگا


  - نهنگ علفخوار
  این پستاندار بزرگ در آبهای کم عمق و لجنزارهای اقیانوس گرم، جایی که علفهای دریایی و پوشش های گیاهی دیگر دریایی فراوان است، زندگی می کند نهنگ علفخوار دارای دهانی خمیده به سمت پایین می باشد. آنها لبهای عضله ای دارند که برای چریدن روی گیاهان دریایی که در کف دریا رشد میکنند، بسیار سازگاری یافته است.آنها حیوانات تنهایی هستند که روی کف دریا می خوابند و هر دو دقیقه یک بار برای تنفس به سطح آب می آیند.

  - نهنگ آبی
  نهنگ آبی بزرگترین پستاندار کره زمین است که وزن آن به 100 تا 150 تن  و طول آن به 25 تا 30 متر میرسد.علت نامگذاری این گونه نهنگ رنگ آبی خاکستری ویژه آن است. قلب بزرگترین نهنگ آبی که تاکنون یافت شده به بزرگی یک خودرو و طول زبان این حیوان به اندازه بدن یک فیل است و همچنین تخمین زده اند که با هوای بازدم این حیوان می توان 2000 بادبادک را باد کرد ! متوسط عمر این جانور 80 سال است و سرعت  شگفت انگیز آن تا 22 کیلو متر می رسد .
  بزرگترین پستاندار زمین در سالهای 5 تا 10 زندگی می تواند تولید مثل می کند و هر 2 تا 3 سال یکبار بچه دار می شود دوره بارداری این حیوان 10 تا 12 ماه طول می کشد . نکته جالب این جاست که غذای اصلی بزرگترین حیوان زمین را پلانگتون ها تشکیل می دهند . موجودات ریزی که میلیون ها عدد از آن ها را می توان راحتی در سطل آبی از دریا جای داد. در تمام اقیانوس ها دیده شده در فصل سرما به سمت آبهای گرم تر مهاجرت می کنند . زمانی حدود 250 هزار نهنگ آبی در اقیانوس آبی وجود داشته امروزه تعداد آنها 1300تا 12000 است که رقم به شدت نگران کننده ای است .

  نهنگ آبی بزرگترین پستاندار

  به علت سرعت بسیار زیاد این جانور و نیز جثه بزرگش شکار چیان قدیمی نمی توانستند آن را به دام اندازند اما متاسفانه یا اختراع تفنگ های نیزه دار و ساخته شدن کشتی های بزرگ شکار بی رویه نهنگ آبی اغاز شد و تا جایی ادامه یافت که اینک دنیا با خطر انقراض این جانور روبه رو شد . سیر تجاری نهنگ پس از سال 1365 شمسی ممنوع شد. اما فعالان می گویند از ان زمان تا کنون بیش از 20000 نهنگ صید شده که بسیاری از آنها به بهانه های علمی  صورت گرفته است طرفداران محیط زیست و فعالان سازمان ملل متحد پس از تلاشهای فراوان توانسته اند موافقت نامه های را مبنی ممنوعیت صید نهنگ ها به امضاء برسانند که البته موارد مختلفی از تخلف در این زمینه دیده می شود .جالب ترین نکته ای که در مورد این حیوان مطرح است خود کشی آن هاست دانشمندان مطمئن نیستند چرا نهنگ ها خود را به ساحل می کشانند تنها سر نخ از پژوهش  های گروههای طرفداراز محیط  زیست بدست آمده است که معتقدند نوعی امواج  صوتی نهنگ ها را به ساحل می کشاند و موجب مرگ آنها می شود  به گفته دانشمندان مدارک علمی متقاعد کننده فراوانی وجود دارد که نشان می دهد امواج صوتی با شدت بالا و فرکانس متوسط نیروی دریایی کشورها (به ویژه آمریکا که از آنها برای ردیابی زیر در یایی بدون سر و صدا استفاده می کند) می تواند باعث مرگ یا صدمه دیدن نهنگ ها و دیگر گونه های زیست دریایی شود.

  آواز نهنگ
  نهنگ ها می توانند صداهای گوناگونی را ایجاد کنند که نهنگ های دیگر توان شنیدن آنها را از فواصل دور داشته باشند. نوع صدای نهنگ ها بستگی به صحبت کردن آن برای نر یا ماده ، در خطر بودن ، ویا صحبت کردن عادی در زمینه آب وهوا یا غذا دارد. بررسی های دقیق دانشمندان نشان داده که زبان نهنگ دارای علائم ، اصوات پیشوندی وغیره است که حاکی از ارتباطلات پیچیده آنها می باشد. نهنگ گوژپشت نر برای ماده خود آواز جالبی میخواند که بصورت صفحه ضبط شده و یکی از پرفروش ترین صفحات آوازی می باشد.
  درفصل جفت یابی ، نهنگ ها دور هم جمع شده ودریک جشن جالب ، بیش از یک روز کامل آواز میخوانند. یک آواز معمولی آنها حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول میکشد. هر آواز معمولاً دارای ۸ ریتم موسیقی مختلف است که پشت سرهم تکرار میشود. آواز نهنگ ها در طول حیاتشان تغییراتی پیدا میکند.
  هر گروه از آنها ‎آواز مخصوص به خود را میخوانند. در ابتدای مراسم جشن و به یاد سال گذشته، آخرین آوازی را که با هم خوانده اند ، یکبار دیگر میخوانند. با پیشرفت فصل جفت یابی ، نهنگ ها روی صداها کار کرده وملودی جدید وویرایش یافته ای را اضافه مینمایند. نهنگ های باله دار صداهائی را تولید میکنند که ممکن است از صدها مایل شنیده شود. در اعماق مشخصی از آب ، صدا بطور طبیعی ومعمولی پخش نمیشود. اثرات فشار آب ، درجه حرارت وشوری باعث متراکم وکانالیزه شدن صدا میگردد. اگر نهنگی بتواند از انتهای یکی از کانالهای زیرآبی فریاد بزند ، صدای او قبل از اینکه آنقدر ضعیف شود که توسط نهنگ های دیگری شنیده نشود ، تمامی مسیر اقیانوس ها را خواهد پیمود!

  گونه های نهنگ در ایران
  در ایران تحقیقات جامعی در مورد تعداد گونه‌های نهنگ سواحل جنوب ایران انجام نگرفته اما بر اساس منابع اینترنتی و سفارشات تحقیقاتی کشورهای عربی به موسسات آمریکایی و انگلیسی با مجموع دلفین‌ها و نهنگها که تحت عنوان عمومی پستاداران دریایی نامیده می‌شوند حدود ‪۲۳گونه شناسایی شده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 17 مرداد 1398 03:21 ق.ظ
Hi there, constantly i used to check website posts here early in the dawn, as i enjoy to find
out more and more.
شنبه 12 مرداد 1398 02:57 ب.ظ
My family always say that I am killing my time here at net, except I know I am getting know-how all the time by reading thes
nice content.
شنبه 12 مرداد 1398 01:58 ق.ظ
Hmm it looks like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess
I'll just sum it up what I wrote and say, I'm thoroughly enjoying your blog.
I too am an aspiring blog blogger but I'm still new
to the whole thing. Do you have any tips for newbie blog writers?
I'd genuinely appreciate it.
پنجشنبه 3 مرداد 1398 08:55 ق.ظ
Index Search Villas and lofts rented, search by
region, find in a few minutes a villa to book by city, various rooms
lofts and villas. Be afraid of the wonderful pictures and knowledge that the site has
to offer you. The website is a center for you all the ads in the field,
bachelorette party? Spend playtime with an associate who leaves Israel?

Regardless of the reason you should rent a
villa for the two event or perhaps a team recreation well suited for any age.

The site is also the middle of rooms because of the hour,
which has already been another subject, for lovers who are looking
for a luxurious room equipped for discreet entertainment which has
a spouse or lover. Regardless of you are interested in, the 0LOFT website makes a hunt for you to find rentals for
loft villas and rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
سه شنبه 1 مرداد 1398 11:11 ب.ظ
appreciate it a lot this site is proper plus simple
سه شنبه 1 مرداد 1398 09:46 ق.ظ
Sexy2call Quick search and acquire the latest results Find a massage escort girl, discrete
apartment or any perfect and indulgent recreation. Interested in escort girls?
Discrete apartments? Make a quick search by region
جمعه 28 تیر 1398 07:09 ب.ظ
appreciate it considerably this website is formal and laid-back
یکشنبه 23 تیر 1398 12:24 ق.ظ
Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely great.
I actually like what you've acquired here, really like what you're saying and the way in which you say it.
You make it enjoyable and you still care for to keep it
wise. I can't wait to read far more from you. This is really a
tremendous website.
جمعه 21 تیر 1398 12:12 ق.ظ
Index Search Villas and lofts to rent, search by region, find in a few minutes a villa rented by city, various rooms
lofts and villas. Be thankful for the photos and knowledge that they have to present you.
The site is a center for everyone the ads in the field, bachelorette
party? Spend playtime with a friend who leaves Israel? No matter
what the reason you should rent a villa for a future event or simply a group recreation appropriate for any age.
The website is also the biggest market of rooms through the hour, which has already been another subject,
for lovers who are searhing for a deluxe room equipped for discreet entertainment by using
a spouse or lover. Regardless of you are looking
at, the 0LOFT website makes a find you to identify rentals for loft villas and rooms
throughout Israel, North South and Gush Dan.
چهارشنبه 19 تیر 1398 08:05 ق.ظ
"We have to build completely to another crescendo, cheri," he said.
"Therefore we will have an ending that might be as none before."

His smile was decadent, his eyes were stuffed with lust,
and the soft skin of his hard cock against my sex was having its intended
effect. I'd been feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide between my sensitive lips.

I felt the pinnacle of his cock push agonizingly
at the doorway of my pussy, and I need to him to thrust into me hard.
Instead he pulled back and slid his hardness back around my clit.


I became aching to have him inside, and I possibly could tell that his must push that wonderful
hard cock inside me was growing. His moans grew to enhance mine, and I knew the impression of my wet pussy lips around the head of his
cock was getting an excessive amount of for of us.

"Allow finale begin," he explained, and the man slid the end of his cock inside
me.

Both of us gasped because held his cock there for a moment.
I contracted my pussy to tug him further inside, and he threw his head back for the
sensation. Inch by excruciating inch he pushed his cock inside me, and every time I squeezed my pussy around him.
His cock felt wonderful mainly because it filled me, but I want to everything
inside me. I rolled aside and rested my leg against his shoulder, anf the husband plunged his cock entirely in.
دوشنبه 17 تیر 1398 08:14 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.

I'm having black coffee, he's having a cappuccino.
He or she is handsome. Brown hair slicked back, glasses that are great for his face,
hazel eyes and the most beautiful lips I've seen. He is quality, with incredible arms plus a chest that sticks out about this sweater.
We're standing ahead of one another preaching about us,
what we want money, what we're searching for on another person. He starts saying that he
has been rejected plenty of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I say He smiles
at me, biting his lip.

‘Oh, I do not know. Everything happens for a reason right.
But figure out, utilize reject me, would you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, utilize mind if I kissed you at the moment?' he stated as I get closer to him and kiss him.

‘When don't ask, just do it.' I reply.

‘I like how we think.' , he said.

For now, I start scrubbing my calcaneus as part of his leg, massaging it slowly. ‘What do you like in females? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I adore determined women. Someone you will never know what you want. A person that won't say yes although I said yes. Someone who's not afraid when you attempt new things,' he says. ‘I'm never afraid when you try interesting things, especially on the subject of making new things in the bed room ', I intimate ‘And Everyone loves ladies who are direct, who cut through the chase, like you simply did. To get
honest, that is a huge turn on.
شنبه 15 تیر 1398 08:57 ب.ظ
Sexy2call Quick search and get the most recent results Locate a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and
indulgent recreation. Trying to find escort girls?
Discrete apartments? Complete a quick search by region of Israel.
دوشنبه 10 تیر 1398 01:18 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's possessing a cappuccino.
He could be handsome. Brown hair slicked back, glasses that fit his face, hazel eyes and the most wonderful lips I've seen. He could be well-built, with incredible arms and also a chest that is unique for this sweater.
We're standing before of each other discussing
people, what we want money, what we're looking
for on another person. He starts telling me that he's been rejected many times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ',
I believe that He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I really don't know. Everything happens for a
good reason right. But identify, would you reject me, do you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, make use of mind if I kissed you right this moment?' he said as I recieve better him and kiss him.

‘The next occasion don't ask, accomplish it.' I reply.

‘I favor the way you think.' , he said.

Meanwhile, I start scrubbing my your back heel in the leg, massaging it slowly. ‘What exactly do you prefer girls? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I love determined women. Someone discussion whatever they want. A person who won't say yes although I said yes. Someone who's not afraid when attemping new stuff,' he says. ‘I'm never afraid when you try interesting things, especially on the subject of making something totally new in bed ', I intimate ‘And I enjoy girls that are direct, who cut through the chase, like you simply did. To generally be
honest, this is a huge turn on.
دوشنبه 10 تیر 1398 12:39 ق.ظ
Sexy2call Quick search to get up to date results Discover a
massage escort girl, discrete apartment or any perfect and
indulgent recreation. Seeking escort girls? Discrete apartments?
Make a quick search by region
یکشنبه 2 تیر 1398 11:14 ق.ظ

Thank you. Helpful information.
enter site natural cialis cialis generique 5 mg enter site natural cialis cialis alternative tadalafilo buy cheap cialis in uk trusted tabled cialis softabs we like it safe cheap cialis wow cialis tadalafil 100mg price cialis per pill
پنجشنبه 30 خرداد 1398 07:03 ب.ظ

Wow loads of useful information.
generic for cialis viagra vs cialis vs levitra cialis without a doctor's prescription cialis reviews interactions for cialis cialis 5 mg scheda tecnica trusted tabled cialis softabs cialis without a doctor's prescription cialis daily cialis coupon
پنجشنبه 30 خرداد 1398 12:42 ق.ظ

Wow lots of beneficial info!
cialis savings card cialis side effects cialis side effects tadalafil 10 mg bulk cialis cialis daily new zealand cialis kaufen bankberweisung generic cialis soft gels recommended site cialis kanada generic cialis levitra
چهارشنبه 29 خرداد 1398 09:39 ق.ظ
"We should build to a new crescendo, cheri," he said.

"And we all could have an ending which is to be as none before."

His smile was decadent, his eyes were stuffed with lust, plus the soft skin of
his hard cock against my sex was having its intended effect.
I'd been feeling a stronger arousal now as I felt
his cock slide between my sensitive lips. I felt your head of his cock push agonizingly at the entrance
of my pussy, and I needed him to thrust into me hard. Instead he retracted and slid his hardness back approximately my clit.


I'd been aching to obtain him inside, and I was able to tell that his really
need to push that wonderful hard cock inside me was growing.

His moans grew to complement mine, and I knew the feeling of my wet pussy
lips around the head of his cock was getting a lot for both of us.


"Allow the finale begin," he stated, and that he slid the end of his cock inside me.


We both gasped when he held his cock there for any moment.
I contracted my pussy to drag him further inside, and then he
threw his return for the sensation. Inch by excruciating
inch he pushed his cock inside me, and each and every time I squeezed my pussy around him.
His cock felt wonderful mainly because it filled me, but I need
to all of it inside me. I rolled aside and rested my leg against his shoulder, and he plunged his cock right in.
چهارشنبه 29 خرداد 1398 07:59 ق.ظ

You definitely made the point!
cialis daily new zealand acheter du cialis a geneve tadalafil 20 mg cialis e hiv cheap cialis prescription doctor cialis cialis 5mg prices for cialis 50mg brand cialis generic online cialis
سه شنبه 28 خرداد 1398 09:33 ق.ظ

Incredible a good deal of useful info!
cialis for sale in europa ou trouver cialis sur le net opinioni cialis generico acheter du cialis a geneve cialis for sale in europa cialis dose 30mg cialis generika look here cialis order on line cialis e hiv cialis generico lilly
دوشنبه 27 خرداد 1398 03:23 ق.ظ

You said this terrifically.
cialis generico en mexico buy cialis uk no prescription cialis uk next day cialis pills in singapore wow cialis 20 cialis price thailand cialis en mexico precio cialis 100 mg 30 tablet only now cialis for sale in us cialis ahumada
یکشنبه 26 خرداد 1398 01:53 ب.ظ

Whoa loads of beneficial info!
look here cialis order on line cialis generico lilly when can i take another cialis cialis generisches kanada acquisto online cialis cialis authentique suisse canadian cialis look here cialis cheap canada get cheap cialis cialis alternative
جمعه 24 خرداد 1398 10:05 ب.ظ
Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading?
I'm trying to find out if its a problem on my end or
if it's the blog. Any feedback would be greatly appreciated.
جمعه 24 خرداد 1398 07:49 ب.ظ

Incredible tons of valuable information.
generic low dose cialis cialis generique 5 mg cialis tablets australia brand cialis generic cialis prezzo al pubblico tadalafil only now cialis for sale in us cialis y deporte cialis online deutschland cialis kaufen wo
پنجشنبه 23 خرداد 1398 03:00 ب.ظ

Fantastic advice. Cheers!
cialis usa cost enter site very cheap cialis cialis tadalafil online achat cialis en itali best generic drugs cialis cialis tablets cialis vs viagra how much does a cialis cost cialis daily new zealand cialis 5 mg buy
پنجشنبه 23 خرداد 1398 01:30 ق.ظ

You stated that very well!
cialis generique 5 mg cialis official site buy cialis cheap 10 mg cialis 10 doctissimo estudios de cialis genricos generic cialis in vietnam american pharmacy cialis if a woman takes a mans cialis cialis 30 day trial coupon cialis 20mg
سه شنبه 21 خرداد 1398 05:36 ق.ظ

You actually revealed it adequately.
callus generic cialis 20mg tablets buying cialis on internet cialis daily dose generic we choice cialis pfizer india cialis generic availability cialis rezeptfrei sterreich cialis for daily use warnings for cialis cialis generic tadalafil buy
دوشنبه 20 خرداد 1398 12:25 ق.ظ

Nicely put, Regards.
wow cialis tadalafil 100mg generic cialis with dapoxetine we use it 50 mg cialis dose cialis for sale south africa enter site very cheap cialis pastillas cialis y alcoho sublingual cialis online order generic cialis online cialis 20 mg cost when will generic cialis be available
شنبه 18 خرداد 1398 06:29 ب.ظ

You actually stated it wonderfully.
buy cialis online prix de cialis canadian discount cialis buy cialis online cheapest venta cialis en espaa cialis prices in england cialis farmacias guadalajara click now buy cialis brand cialis 20 mg cut in half effetti del cialis
شنبه 18 خرداد 1398 03:30 ق.ظ
Index Search Villas and lofts to book, search by region, find during first
minutes a villa to rent by city, several different rooms lofts and villas.

Be stunned at the pictures and data that the site has to offer you
you. The website is a center for everybody the ads while in the
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه