تبلیغات
redapple - نهنگ
 
redapple
سه شنبه 10 بهمن 1391

نَهَنگ یا وال (به انگلیسی: Whale)‏، پستانداری آبزی است از رده آب‌بازسانان دمی بلند دارد. پشتش پهن و گوشتالو است و زندگیش را در اقیانوس‌ها می‌گذراند، اگر او را به ساحل بیاورند آن‌قدر به او فشار می‌آید که می‌میرد. نوزاد او وقتی به دنیا بیاید بزرگ است. نهنگ هم مثل بقیه پستانداران شیر می‌مکد. بدنش مو ندارد. هنگامی که می‌خواهد نفس بکشد، از بالای سرش آب فواره می‌زند.


نام

این نام معمولاً به دو خانواده از راسته آب‌بازسانان یعنی نهنگ‌های دندان‌دار و همینطور بالنها اطلاق می‌شود.

کاربرد در متون

در متون قدیمی ادبیات فارسی، نهنگ به معنای تمساح به کار رفته است[۱]. برای اشاره به این پستاندار آبزی تنومند، همان واژهٔ ماهی به کار می‌رفته است (مانند ماهی عنبر یا داستان «یونس و ماهی»).

تغذیه

دو گروه عمده نهنگ‌ها یعنی نهنگ‌های دندان‌دار و نهنگ‌های بی‌دندان روش و رژیم‌های متفاوتی برای تغذیه دارند. نهنگ‌های دندان‌دار اغلب از ماهی و ماهی مرکب تغذیه می‌کنند. آن‌ها همچنین سخت‌پوستان دریایی را شکار می‌کنند. بعضی گونه‌ها همچون نهنگ خلبان اغلب تنها از ماهی مرکب تغذیه می‌کند. این نهنگ‌ها دارای تعداد کمتری دندان (۷ تا ۱۲ جفت در هر فک) هستند. نهنگ‌های عنبر نیز که متخصص شکار ماهی مرکبند در فک پایینی خود ۲۰ تا ۲۵ دندان در فک پایینی دارند که در فک بالایی دندان‌ها وستیجیال هستند و از درون لثه بیرون نمی‌آیند.[۲]

یکی از شناخته شده ترین روش‌های تغذیه در نهنگ‌های بی‌دندان، روشی است که با نام «شکار حبابی» شناخته می‌شود. در این روش، هر نهنگ حباب‌های هوا را در زیر دریا آزاد می‌کند و دیوارهایی از هوای بالارونده در آب پدید می‌آورد. کریل‌ها و ماهیانی که درون دیوار هوایی هستند از ترس به مرکز محدوده دایره‌شکل حبابی می‌روند و در این هنگام نهنگ با باز کردن دهان خود تعداد بسیاری از آن‌ها را در یک بار بالا آمدن از آب می‌بلعد.[۳]

رفتار

رفتارهای فرهنگ‌گونه در میان نهنگ‌ها وجود دارند. بعضی گونه‌های نهنگ دارای روش‌های پیچیده و گاه مبتکرانه‌ای برای تغذیه هستند و این رفتارها از مادر به فرزندانش منتقل می‌شود و آن‌ها آن را فرا می‌گیرند. بررسی‌ها بر روی نهنگ‌های گوژپشت خلیج مین نشان داده‌اند که روش‌های ابتکارآمیز شکار نه تنها توسط نهنگ‌ها ابداع می‌شوند، که به سرعت به دیگر نهنگ‌های دسته‌شان منتقل می‌شود.[۴]

نهنگ‌های نیزه‌ای می‌توانند با تشخیص مکان تجمع مرغان دریایی، به جایی که ماهیان و کریل‌ها تمرکز کرده‌اند بروند.[۴]

زایش و رفتار جنسی

بعضی نهنگ ها در هنگام نگهداری از بچه ها نیاز دارند تا برای تغذیه به ژرفای دریا بروند. در این هنگام، دیگر نهنگ های گروه از بچه ها مراقبت می کنند و به عبارتی «پرستاری بچه» می کنند.[۵]

شکار و وضعیت بقا

به استثنای نهنگ شکار کوتوله، همه دیگر نهنگ‌های بزرگ‌جثه قربانی شکار گسترده توسط صنعت شکار نهنگ بوده‌اند. بیش از ۲ میلیون نهنگ توسط ابزارهای پیشرفته شکار در قرن ۲۰ام شکار شدند و این باعث شد که نهنگ‌های شکار و خاکستری و قطبی تا سال ۱۹۰۰ به شدت کاهش جمعیت پیدا کنند و تا مرز انقراض پیش بروند.

با آنکه امروزه به نظر می‌آید که جمعیت بسیاری از این گونه‌ها در حال بهبود و بازیابی خود است، بعضی هنوز بسیار تهدیدپذیر باقی مانده‌اند. در میان بیشترین تهدید شده‌ها می‌توان به نهنگ شکار اطلس شمالی، نهنگ شکار آرام شمالی، جمعیت‌های نهنگ قطبی ساکن شمال اقیانوس اطلس، جمعیت‌های نهنگ خاکستری ساکن غرب اقیانوس آرام، بیشتر جمعیت‌های نهنگ آبی اشاره کرد.[۶]

در تبعید

نهنگ‌ها گاه به منظور نمایش و انجام حرکات نمایشی در جلوی بازدیدکنندگان، به پارک‌های نمایشی پستانداران دریایی برده می‌شوند. نهنگ‌هایی همچون بلوگا از پر هوادارترین نمونه‌های نهنگ در پارک‌هایی همچون سی ورلد هستند.

کنشگران محیط زیست و هواداران حقوق جانوران تاکنون پویش‌های بسیاری را در زمینه جلوگیری از بهره‌گیری نمایشی از این جانوران انجام داده‌اند. در یک نمونه از چنین اقدام‌هایی، کنشگران با ارایه شکایتی به دادگاه بهره‌کشی از نهنگ‌ها در پارک‌های آبی شهرهای اورلاندو و سن دیگو را مخالف با ماده منع بردگی در قانون اساسی آمریکا است. این مبارزه با رای دادگاه مبنی بر آنکه آن ماده درباره انسان‌ها است و نه جانوران، ناکام ماند.[۷]

جستارهای وابسته

 • ناروال
 • نهنگ سفید
 • نهنگ اسپرم
 • نهنگ قاتل
 • دلفین
 • گرازماهی
 • نهنگ گوژپشت
 • نهنگ خاکستری
 • بلوگا

  نهنگ یا وال، پستانداری آبزی است از رده آب‌بازان. او دم بلندی دارد. پشت او پهن و گوشتالو است.او زندگیش را در اقیانوس ‌ها می‌ گذراند، اگر او را به ساحل بیاورند آن ‌قدر به او فشار می ‌آید که می‌ میرد.نوزاد او وقتی به دنیا بیاید بزرگ است.نهنگ هم مثل بقیه پستانداران شیر می‌ مکد. بدن او مو ندارد. هنگامی که او می‌خواهد نفس بکشد،از بالای سرش آب فواره می ‌زند. در قرآن آمده است که یک نهنگ یونس را بلعید اما بعد او را به بیرون انداخت.
  در متون قدیمی ادبیات فارسی، نهنگ به معنای تمساح به کار رفته است. برای اشاره به این پستاندار آبزی تنومند، همان واژهٔ ماهی به کار می‌رفته است (مانند ماهی عنبر یا داستان «یونس و ماهی»).

   

  - نهنگ عنبر
  نَهَنگ عَنبَر بزرگ‌ترین نهنگ دندان‌دار می‌باشد.
  نهنگ‌های عنبر ( نام علمی : Physeter catodon) در تمام اقیانوس‌ها زندگی می‌کنند. حداکثر طول نرها ۱۸ متر (۶۰ پا) و ماده‌ها ۱۲ متر (۴۰ پا) است. غالباً رنگ آنها سیاه مایل به قهوه‌ای یا خاکستری تیره می‌باشد. سر بزرگ نهنگ عنبر، تقریباً ۳/۱ طول بدن را تشکیل می‌دهد در سر نهنگ عنبر، ماده روغنی اسپرماستی (Spermaceti) و روغن اسپرم وجود دارد که برای ساختن شمع مورد استفاده قرار می‌گیرد و روغن اسپرم به عنوان گریس یا روغن هم بکار می‌رود. نهنگ اسپرم در آبهای گرم و معتدل بسر می‌برد. نرهای بالغ در بهار به سوی آبهای سردتر شمال یا جنوب شنا می‌کنند، ولی ماده‌ها و نهنگ‌های جوان بصورت گروهی، در عرضهای جغرافیایی پائین‌تر باقی می‌مانند. نهنگ‌ها بطور عمده از سرپاور بزرگ تغذیه می‌کنند.
  نهنگ عنبر از زیرراستهٔ خاینده‌ئیان (Odontoceti)، خانواده نهنگان عنبر (Physeteridae)، سردهٔ نهنگ عنبر (Physeter) است.
  این جانوران معمولاً تا عمق ۱۰۰۰ متری پایین می‌روند و می‌توانند بیش از یک ساعت زیر آب بمانند.[۱] نهنگ‌های عنبر در سده‌های ۱۹ و ۲۰ تا حد انقراض شکار شدند. ماده روغنی به نام عنبر از روده این نهنگ بدست می‌آید که در تهیه عطر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  هرمان ملویل در کتابش با نام موبی دیک داستانی درباره صید نهنگ اسپرم نوشته است.

  - نهنگ سفید
  نهنگ سفید یا نهنگ بلوگا (نام علمی: Delphinapterus leucas) تیره ای از نهنگ‌سانان است که در آبهای نزدیک به قطب شمال می‌زید.

  نهنگ سفید یا نهنگ بلوگا


  - نهنگ علفخوار
  این پستاندار بزرگ در آبهای کم عمق و لجنزارهای اقیانوس گرم، جایی که علفهای دریایی و پوشش های گیاهی دیگر دریایی فراوان است، زندگی می کند نهنگ علفخوار دارای دهانی خمیده به سمت پایین می باشد. آنها لبهای عضله ای دارند که برای چریدن روی گیاهان دریایی که در کف دریا رشد میکنند، بسیار سازگاری یافته است.آنها حیوانات تنهایی هستند که روی کف دریا می خوابند و هر دو دقیقه یک بار برای تنفس به سطح آب می آیند.

  - نهنگ آبی
  نهنگ آبی بزرگترین پستاندار کره زمین است که وزن آن به 100 تا 150 تن  و طول آن به 25 تا 30 متر میرسد.علت نامگذاری این گونه نهنگ رنگ آبی خاکستری ویژه آن است. قلب بزرگترین نهنگ آبی که تاکنون یافت شده به بزرگی یک خودرو و طول زبان این حیوان به اندازه بدن یک فیل است و همچنین تخمین زده اند که با هوای بازدم این حیوان می توان 2000 بادبادک را باد کرد ! متوسط عمر این جانور 80 سال است و سرعت  شگفت انگیز آن تا 22 کیلو متر می رسد .
  بزرگترین پستاندار زمین در سالهای 5 تا 10 زندگی می تواند تولید مثل می کند و هر 2 تا 3 سال یکبار بچه دار می شود دوره بارداری این حیوان 10 تا 12 ماه طول می کشد . نکته جالب این جاست که غذای اصلی بزرگترین حیوان زمین را پلانگتون ها تشکیل می دهند . موجودات ریزی که میلیون ها عدد از آن ها را می توان راحتی در سطل آبی از دریا جای داد. در تمام اقیانوس ها دیده شده در فصل سرما به سمت آبهای گرم تر مهاجرت می کنند . زمانی حدود 250 هزار نهنگ آبی در اقیانوس آبی وجود داشته امروزه تعداد آنها 1300تا 12000 است که رقم به شدت نگران کننده ای است .

  نهنگ آبی بزرگترین پستاندار

  به علت سرعت بسیار زیاد این جانور و نیز جثه بزرگش شکار چیان قدیمی نمی توانستند آن را به دام اندازند اما متاسفانه یا اختراع تفنگ های نیزه دار و ساخته شدن کشتی های بزرگ شکار بی رویه نهنگ آبی اغاز شد و تا جایی ادامه یافت که اینک دنیا با خطر انقراض این جانور روبه رو شد . سیر تجاری نهنگ پس از سال 1365 شمسی ممنوع شد. اما فعالان می گویند از ان زمان تا کنون بیش از 20000 نهنگ صید شده که بسیاری از آنها به بهانه های علمی  صورت گرفته است طرفداران محیط زیست و فعالان سازمان ملل متحد پس از تلاشهای فراوان توانسته اند موافقت نامه های را مبنی ممنوعیت صید نهنگ ها به امضاء برسانند که البته موارد مختلفی از تخلف در این زمینه دیده می شود .جالب ترین نکته ای که در مورد این حیوان مطرح است خود کشی آن هاست دانشمندان مطمئن نیستند چرا نهنگ ها خود را به ساحل می کشانند تنها سر نخ از پژوهش  های گروههای طرفداراز محیط  زیست بدست آمده است که معتقدند نوعی امواج  صوتی نهنگ ها را به ساحل می کشاند و موجب مرگ آنها می شود  به گفته دانشمندان مدارک علمی متقاعد کننده فراوانی وجود دارد که نشان می دهد امواج صوتی با شدت بالا و فرکانس متوسط نیروی دریایی کشورها (به ویژه آمریکا که از آنها برای ردیابی زیر در یایی بدون سر و صدا استفاده می کند) می تواند باعث مرگ یا صدمه دیدن نهنگ ها و دیگر گونه های زیست دریایی شود.

  آواز نهنگ
  نهنگ ها می توانند صداهای گوناگونی را ایجاد کنند که نهنگ های دیگر توان شنیدن آنها را از فواصل دور داشته باشند. نوع صدای نهنگ ها بستگی به صحبت کردن آن برای نر یا ماده ، در خطر بودن ، ویا صحبت کردن عادی در زمینه آب وهوا یا غذا دارد. بررسی های دقیق دانشمندان نشان داده که زبان نهنگ دارای علائم ، اصوات پیشوندی وغیره است که حاکی از ارتباطلات پیچیده آنها می باشد. نهنگ گوژپشت نر برای ماده خود آواز جالبی میخواند که بصورت صفحه ضبط شده و یکی از پرفروش ترین صفحات آوازی می باشد.
  درفصل جفت یابی ، نهنگ ها دور هم جمع شده ودریک جشن جالب ، بیش از یک روز کامل آواز میخوانند. یک آواز معمولی آنها حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول میکشد. هر آواز معمولاً دارای ۸ ریتم موسیقی مختلف است که پشت سرهم تکرار میشود. آواز نهنگ ها در طول حیاتشان تغییراتی پیدا میکند.
  هر گروه از آنها ‎آواز مخصوص به خود را میخوانند. در ابتدای مراسم جشن و به یاد سال گذشته، آخرین آوازی را که با هم خوانده اند ، یکبار دیگر میخوانند. با پیشرفت فصل جفت یابی ، نهنگ ها روی صداها کار کرده وملودی جدید وویرایش یافته ای را اضافه مینمایند. نهنگ های باله دار صداهائی را تولید میکنند که ممکن است از صدها مایل شنیده شود. در اعماق مشخصی از آب ، صدا بطور طبیعی ومعمولی پخش نمیشود. اثرات فشار آب ، درجه حرارت وشوری باعث متراکم وکانالیزه شدن صدا میگردد. اگر نهنگی بتواند از انتهای یکی از کانالهای زیرآبی فریاد بزند ، صدای او قبل از اینکه آنقدر ضعیف شود که توسط نهنگ های دیگری شنیده نشود ، تمامی مسیر اقیانوس ها را خواهد پیمود!

  گونه های نهنگ در ایران
  در ایران تحقیقات جامعی در مورد تعداد گونه‌های نهنگ سواحل جنوب ایران انجام نگرفته اما بر اساس منابع اینترنتی و سفارشات تحقیقاتی کشورهای عربی به موسسات آمریکایی و انگلیسی با مجموع دلفین‌ها و نهنگها که تحت عنوان عمومی پستاداران دریایی نامیده می‌شوند حدود ‪۲۳گونه شناسایی شده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 20 آذر 1397 05:18 ب.ظ
This website was... how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me.
Many thanks!
پنجشنبه 15 آذر 1397 08:28 ب.ظ

Thank you. Good stuff.
buy cialis online nz generic low dose cialis acheter du cialis a geneve tesco price cialis cialis for sale in europa how to purchase cialis on line cialis flussig fast cialis online tarif cialis france cialis canada on line
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:18 ق.ظ
Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am having problems with your RSS.
I don't know why I cannot subscribe to it. Is there anybody having the same RSS problems?
Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanks!!
دوشنبه 12 آذر 1397 07:44 ب.ظ
Everything is very open with a precise explanation of the
issues. It was really informative. Your site is very helpful.

Many thanks for sharing!
یکشنبه 11 آذر 1397 10:05 ب.ظ

Seriously many of helpful advice!
the best choice cialis woman cialis great britain cialis manufacturer coupon no prescription cialis cheap cialis price in bangalore american pharmacy cialis ou acheter du cialis pas cher cialis bula we use it 50 mg cialis dose viagra vs cialis vs levitra
یکشنبه 11 آذر 1397 09:12 ق.ظ

Nicely put. Kudos!
non 5 mg cialis generici cialis vs viagra only now cialis 20 mg generic cialis 20mg tablets cialis official site cialis sale online wow cialis 20 preis cialis 20mg schweiz cialis therapie brand cialis generic
یکشنبه 11 آذر 1397 05:34 ق.ظ
It's difficult to find knowledgeable people in this particular
subject, however, you sound like you know what you're talking about!

Thanks
شنبه 10 آذر 1397 10:16 ب.ظ

You actually mentioned it effectively!
cialis bula buy cialis cheap 10 mg cialis from canada generic cialis with dapoxetine generic cialis pro american pharmacy cialis venta cialis en espaa cialis arginine interactio side effects for cialis recommended site cialis kanada
شنبه 10 آذر 1397 08:59 ق.ظ

Useful postings. Kudos.
cipla cialis online how to purchase cialis on line cialis kamagra levitra how do cialis pills work sialis generic cialis pro only best offers cialis use where to buy cialis in ontario cialis generika cialis venta a domicilio
جمعه 9 آذر 1397 09:44 ب.ظ

Many thanks, Numerous advice.

the best choice cialis woman cialis prices i recommend cialis generico cialis efficacit cialis prezzo al pubblico achat cialis en europe buy cialis cialis 100mg suppliers cialis for sale cialis 10mg prix pharmaci
جمعه 9 آذر 1397 06:53 ب.ظ
Hey! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due
to no backup. Do you have any methods to protect against hackers?
جمعه 9 آذر 1397 09:49 ق.ظ

Factor very well regarded!.
cialis prezzo di mercato cialis official site how does cialis work look here cialis order on line cialis 10mg prix pharmaci cialis kaufen wo dosagem ideal cialis cialis lilly tadalafi free generic cialis cialis sicuro in linea
جمعه 9 آذر 1397 08:04 ق.ظ
Hi there everyone, it's my first go to see at this site,
and paragraph is truly fruitful in support of me, keep up posting such content.
پنجشنبه 8 آذر 1397 10:47 ب.ظ

Regards! Quite a lot of tips.

cialis farmacias guadalajara cialis professional from usa compare prices cialis uk buy generic cialis cialis prices in england cialis taglich no prescription cialis cheap calis cialis farmacias guadalajara cialis savings card
پنجشنبه 8 آذر 1397 11:22 ق.ظ

You've made the point!
cialis 5mg chinese cialis 50 mg ou trouver cialis sur le net 200 cialis coupon cialis tablets for sale when can i take another cialis cialis sans ordonnance generic cialis pro when will generic cialis be available import cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 10:41 ب.ظ

You definitely made the point!
cialis canada costo in farmacia cialis cialis kaufen wo we choice free trial of cialis cialis flussig cost of cialis cvs cialis savings card generic cialis pill online look here cialis cheap canada cialis generico milano
چهارشنبه 7 آذر 1397 10:43 ق.ظ

Cheers! Numerous facts.

40 mg cialis what if i take cialis canadian drugs we like it cialis price cialis great britain cialis online cialis generico postepay tadalafilo cialis herbs cialis tablets buy cialis online legal
سه شنبه 6 آذر 1397 09:16 ق.ظ
Thank you a bunch for sharing this with all people you really understand what you are speaking approximately! Bookmarked. Please additionally consult with my web site =). We can have a hyperlink alternate arrangement among us
سه شنبه 6 آذر 1397 07:18 ق.ظ
Pretty component of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I'll be subscribing on your augment or even I fulfillment you get admission to consistently quickly.
یکشنبه 4 آذر 1397 09:49 ق.ظ
Very interesting information!Perfect just what I was looking for!
دوشنبه 28 آبان 1397 12:53 ق.ظ
Actually, now that I wrote that, those might be not-so-bad side effects.
شنبه 26 آبان 1397 03:52 ق.ظ
My family all the time say that I am wasting my time here at net, but I know I am getting know-how all the
time by reading such good articles.
شنبه 26 آبان 1397 02:29 ق.ظ
I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout
on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
Anyway keep up the excellent quality writing, it's rare
to see a nice blog like this one nowadays.
جمعه 25 آبان 1397 12:24 ب.ظ
Does your site have a contact page? I'm having a tough time locating it but, I'd like to shoot you an e-mail. I've got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over time.
جمعه 25 آبان 1397 07:49 ق.ظ
You could certainly see your enthusiasm within the work you write. The arena hopes for more passionate writers such as you who aren't afraid to mention how they believe. Always go after your heart.
پنجشنبه 24 آبان 1397 05:43 ق.ظ
There is noticeably a bundle comprehend this. I suppose you have made specific nice points in functions also.
چهارشنبه 23 آبان 1397 05:14 ب.ظ
It's very simple to find out any matter on web as compared to books, as I found this piece of writing at this web
page.
دوشنبه 21 آبان 1397 12:37 ب.ظ
After exploring a few of the blog articles on your web site, I
seriously like your way of writing a blog. I bookmarked it to
my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please visit my
web site as well and tell me how you feel.
دوشنبه 21 آبان 1397 09:57 ق.ظ
I was able to find good advice from your blog posts.
دوشنبه 21 آبان 1397 09:05 ق.ظ
Have you heard Ariana Grande perform Thank U live?
If not, then you’ve definitely got to hear it. Give it a listen by
clicking here http://kudoflow.com/4Emv This might just be her best song ever!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه